ANA SAYFA

SES YALITIMI

AKUSTİK SÜNGER

SES İZOLASYONU

AKUSTİK DUVAR KAPLAMA

REFERANSLAR

BİZE ULAŞIN

Taşyünü Duvar Levhası
  • Register

Taşyünü; Bazalt, diyabaz, dolomit gibi kayalar eritilerek püskürtülür ve bakalit ile karıştırılması sağlanır sonra özen işlemlerden geçirilir bu işlemler sonucunda taş yünü elde edilir. Taş yünü halk arasında kaya yünü ve rockwoll olarakta adlandırılır. Manto taşyünü levhalarının uygulanacağı yüzeyler öncelikle kuru ve düzgün olmalı, döküntülü ve kabarmış yüzeyler fırçalanarak temizlenmeli, eğrilikler, büyük hasar ve çatlaklar, sıva ile ortadan kaldırılmalıdır. Levhalar, çimento bazlı yapıştırma harcı kullanılarak, farklı metodlarla yüzeye yapıştırılabilir.

 

Dübelleme işleminden sonra sistemin donatı katmanı oluşturulur. Çimento bazlı alt kat astar sıva, yüzeye mala ile uygulandıktan sonra üzerine alkaliye dayanıklı cam elyaf esaslı donatı filesi kenarları 10’ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde mala yardımıyla yerleştirilir. Daha sonra filenin üzerine ikinci kat astar sıva sürülerek donatı katmanı tamamlanmış olur.

 

 

Taşyünü duvar levhası bir yüzü alçı plaka kaplı levhalardan oluşur. Arasında alüminyum folyo bulunur. Dış duvarların iç yüzeyinde, iç bölme ve komşu duvarlarda ısı ve ses yalıtımı sağlanması için kullanmaktadır.Kaplanacak duvar yüzeyi temizlenerek, uygulamaya hazırlanır. Levhalar duvarın ölçüsüne göre döşemeden 1 cm, tavandan 0,5 cm mesafe kalacak şekilde kesilir. Özel alçı yapıştırma harcı levhanın taşyünü yüzeyine m2’ye 3-5 kg (8-9 topak) gelecek şekilde uygulanır.