ANA SAYFA

SES YALITIMI

AKUSTİK SÜNGER

SES İZOLASYONU

AKUSTİK DUVAR KAPLAMA

REFERANSLAR

BİZE ULAŞIN

Evde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır
  • Register

Evde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır; Konakladığımız ve tüm günlük ihtiyaçlarımızı içinde yaptığımız evlerimiz hemen hepimizin huzur bulduğu, en çok zamanını geçirdiği mekanlar olduğundan dış ortam seslerinin rahatsız etmemesi ve sessizliğin üst seviyede olması herkes tarafından istenmektedir. En basitinden örnek verecek olursak kaliteli bir uyku için sessiz bir ortam son derece gereklidir.

 

evicisesizelasyonu

 

Evinize gelecek olan sesleri ses yalıtım malzemeleri ile engellediğiniz gibi evinizdeki seslerin dışarı çıkmasını istemiyorsanız da evlere ses yalıtım süngeri yaptırabilirsiniz. Evinizideki ses sistemi, sinema sistemi ve gürültülü bir müzik aleti ile çevrenizi rahatsız etmeden dilediğiniz gibi kullanabilmeniz için ses izolasyonu yaptırabilirsiniz.


evlerdesesizelasyonunasilyapilir

 

Evinizde gürültüler­den uzak kalmak mı istiy­or­sunuz? Peki bunun için neler yap­manız gerek­tiğini biliyor musunuz? Eğer bilmiy­or­sanız bu konuda size bazı öner­il­erde bulunabiliriz. Önce­likle gürültünün önüne geç­menin ilk şartı evlerinizin belli böl­geler­ine yap­manız gereken ses yalıtım malzemeleridir. Ses izolasyonu ile yaşanan bir­takım yük­sek ses­leri ortadan kaldıra­bilir ve gürültülü alan­lar­dan içeriye giren ses­lerin azaltıl­masını sağlaya­bilirsiniz.

 


 

Temel olarak iki ortam arasına konulan maddelerle yalıtım gerçekleşir. Ancak kullanılan yalıtım teknikleri durumdan duruma göre değişiklik gösterebilir. Buradaki püf nokta, gürültü sorununun gürültünün yapıldığı yerde çözülmesi olacaktır. Bir odanın içinde hava ile yayılan ses dalgalarının dışarıya iletilmesini istemiyorsak, mevcut bölmelerdeki duvarın üzerine belli bir kalıkta bir ses yalıtım bariyeri yerleştirilerek üzeri tek kat alçıpanla kapatılır.

 

duvaricisesyalitimi

Ancak üst komşumuzdan gelen ve yine hava yoluyla yayılan sesin yalıtımını sağlamak istiyorsak, odanıza yapacağınız bir ses yalıtımının hiçbir anlamı kalmayacaktır. İkinci bir durum olarak eğer ses darbe kaynaklıysa, darbe yapılan mevcut döşemenin üzerine ses yalıtım plakaları, şaşırtmalı bir şekilde yerleştirilmelidir. Daha sonra bu plakaların üzerine parke döşenmelidir. Plaka ve parke katmanının yüzer olması veya birbirine yapışık olması çok önemlidir. Durumlara göre değişkenlik gösterse de teknik açıdan yapılabilecek olan ses yalıtımlarının temelini bu uygulamalar oluşturmaktadır.