ANA SAYFA

SES YALITIMI

AKUSTİK SÜNGER

SES İZOLASYONU

AKUSTİK DUVAR KAPLAMA

REFERANSLAR

BİZE ULAŞIN

Kayıt Odası Ses Yalıtımı
  • Register

Kayıt Odası Ses Yalıtımı; Seslerin yayılmasını önlenmesine ses yalıtımı denir. Ses yalıtımı yapılırken sesi geçirmeyen ve daha az geçiren, sesi fazla düzenleyen ses yalıtım malzemeleri kullanılır. Yüksek gürültülü ortamlarda ses dalgalarının şiddeti fazla olduğu için bu ortamlar sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle yüksek gürültülü ortamlarda yalıtım malzemelerinin kullanılması gürültüyü önler ve ses yalıtımı sağlar.

 

seskayitsesyalitimi

 

Stüdyonun konumu, bu konuda çok önemli. Kayıt odası şehirden çok uzak, tenha, ıssız bir yerdeyse çok  ses yalıtımına gerek olmayabilir. Oysa müşteriler böyle yerlere gelemeyebilir. Stüdyo daha işlek yerlerde olunca ses tecridi daha büyük önem kazanır. Bu ses yalıtımını uygulamak için stüdyonun odaları oldukça geniş olmalı. Çünkü  ses yalıtımı yer kaplar ve dolayısıyla odaları daraltır. 

Bir stüdyonun verimli frekans ses izolasyonu sadece 40 dB ise, stüdyoda üretilen 75 dBA’dan yüksek bütün sesler komşuları rahatsız edebilir. Çünkü geri kalan ve komşulara ulaşan 35 dBA gürültü kirliliği sayılır. Baterinin ses seviyesi her zaman yüksektir ve bir volüm düğmesiyle kısılamaz. Ses kayıt odası gibi akustik mekanlarda içeriye ses girmesi istenmeyen durumlardandır. İçerideki akustiğin düzenlenmeside en az istenmeyen sesler kadar önemlidir. Her iki sorunun çözümüde mevcuttur.


kayitodalariicinsesyalitimi

 

Akustik düzenlemeler için akustik süngerler veya akustik paneller kullanılabilir. İçeriye giren sesler için ise bir çok çözüm mevcuttur. Duvarlara bariyerli sünger, mdf, taşyünü, heraklit ahşapyünü gibi malzemeler, zeminlere akustik halı yine bariyerli süngerler veya kauçuk levhalar uygulanabilir.