ANA SAYFA

SES YALITIMI

AKUSTİK SÜNGER

SES İZOLASYONU

AKUSTİK DUVAR KAPLAMA

REFERANSLAR

BİZE ULAŞIN

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır
  • Register

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır; Evlerde ses yalıtımının nasıl yapılmasına ilişkin verilen en önemli bilgi bunun yalıtım malzemeleri olmadan çok zor bir iş olacağıdır. Toplumda ses yalıtımıyla alakalı farklı ve gerçek olmayan bilgiler dolaşmaktadır. Bu bilgilerin başında yumurta kutusunun ses yalıtımı yaptığı sanılmaktadır.

Yumurta kutusu şekli ses yalıtımı sektöründe kullanıldığı doğru fakat malzemesi ses yalıtımı malzemesi olmadığı için herhangi bir etkisi olmamaktadır. Özel mühendisler tarafından belirlenen ve üretimi yapılan malzemeler ses yalıtımı için yapılmış malzemelerdir. Bu malzemelerle evleriniz de kendinizde uygulayarak ses yalıtımı yapabilirsiniz.

 

Sesyalitiminasilyapir

 

Evlerde ses yalıtımı yapmak için öncelikle ses şiddeti ve ne derece sesin kesilmesinin amaçlandığı önemlidir. Daha sonra kullanılacak ses yalıtımı süngeri belirlenmektedir. Ardından ister profesyonel uygulama yapan firmamızdan yardım alın yada kendiniz uygulayın. İşte bu işlemler bu kadar kolay ve siz sadece aytürk akustik telefonlarını arayarak hizmet yada malzeme talebinde bulabilirsiniz.

 

sesyalitiminasilolur

 

Zemin ses yalıtımı için kullanılan malzeme farklı bir malzeme türüdür. Bunun için kauçuk tabanlı halı kullanılmaktadır. Fakat şikayetiniz komşunuzdan kaynaklanıyorsa kauçuk tabanlı halıyı onun daire zeminine sermeniz gerekmektedir. Duvarlardan kaynaklanıyorsa ister duvarın iç kısımlarına bariyerli bondex sünger çeşidimizi, isterseniz duvar üstüne diğer sünger çeşitlerimizle yalıtım yapmaktakyız.

 

Sesyalitiminasilyapilmasi

Ses yalıtımı gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda, çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda ve kullanım koşulu sese bağlı alanlarda yapılmalıdır. Yapılarda ses iletimi hava doğuşumlu ve darbe kaynaklı ses iletimi olmak üzere iki yolla meydana gelir. Bu yazımızda ses iletimi ve ses yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

 

Hava doğuşumlu ses iletimi: Ses dalgaları hava içerisinde hareket ederek ulaştıkları yapı elemanının titreşmesine neden olur. Titreşimler yapı elemanı içerisinde ilerleyerek veya yapı elemanında bulunan çeşitli boşluklardan geçerek ses kaynağına komşu olan hacme iletilir. Tipik hava doğuşumlu ses iletimine örnek olarak konuşma, müzik dinleme gibi faaliyetler verilebilir.

Darbe kaynaklı ses iletimi: Bir nesnenin yapı elemanına çarpması sonucu, yapı elemanının her iki yüzeyi de titreşerek ses dalgası üretir ve darbenin olduğu hacmin dışındaki diğer hacimlere ses iletilir. Tipik darbe kaynaklı ses iletimine örnek olarak ayak sesleri, zıplama, eşyaların düşürülmesi, sürüklenmesi gibi faaliyetler verilebilir. Duvar, pencere gibi yapı elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler kullanılmalıdır. Aksi durumlarda yapılacak işlemlerin uygulaması zorlaşacak, bazı hallerde ise çözümü imkânsız sonuçlar doğuracaktır. Bina camlarında gürültü kontrol yöntemlerinin başlıcaları; cam kalınlığının artırılması laminasyonlu ve akustik laminasyonlu cam panoların kullanılması, ısı yalıtımını da gerektiren yerlerde tek cam yerine gürültü kontrolü için özel tasarımlanmış yalıtım camı ünitelerinin ve çift doğramalı camların kullanılmasıdır. Kalın, ağır ve boşluksuz kapılar kullanarak ses sızıntılarını önlemek ses yalıtımı açısından önemlidir. Bunların dışında, perde ve halı gibi dekorasyon elemanları, ses geçişini engellemek bakımından az da olsa etkilidirler.